Pridané: 13.1.2012 | Prečítané: 3692 x
- Čo majú spoločné čísla 1433, 2012 a 5772?
- Rok 2012 je priestupný, teda bude mať 366 dní. Mnohí ľudia si myslia, že priestupný je každý štvrtý rok. Nie je to však pravda. Ako presne znie pravidlo pre priestupné roky?
- Priestupný rok sa po latinsky povie annus bissextus, teda „dvojšestkový” rok. Prečo?
- Ako vznikol názov mesiaca január?
- Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že názov „január“ je pomerne medzinárodný a že skoro všetky európske krajiny používajú nejakú jeho podobu (anglicky January, nemecky Jänner, francúzsky Janvier, rusky Janvar…). Ale nie je to tak. Mnohé európske krajiny používajú pre mesiace roka vlastné názvy. Napríklad január nazývajú leden, studzeň, sičeň, siječanj, ocak či tammikuu. Viete, o ktoré európske jazyky ide?
- Január bol dlho jedenástym mesiacom roka. Odkedy je prvým?
- Šiesteho januára slávia kresťania sviatok Troch kráľov. Títo králi či mágovia (mimochodom, nikde v Biblii sa neuvádza, že boli traja) údajne putovali k novonarodenému Ježiškovi až z Perzie, pričom ich viedla jasná hviezda na oblohe. Je možné, aby sme našli konkrétne miesto na zemeguli iba sledovaním nejakého objektu na oblohe?
- Sviatkom Troch kráľov začínajú tzv. fašiangy, nazývané tiež karneval či masopust. Čo znamenajú tie slová?
- Fašiangy trvajú až do tzv. Popolcovej stredy, ktorá pripadá každý rok na iný deň, tento rok je to 22. február. Ako sa to vypočíta?
- Pravoslávni kresťania oslavujú Vianoce (teda narodenie Ježiša) až 7. januára. Prečo?
- Trinásty január pripadne na piatok. Poverčiví ľudia považujú piatky trinásteho za nešťastné dni. Niektorí historici sa domnievajú, že táto povera vznikla 13. októbra 1307 vo Francúzsku. Čo sa tam vtedy udialo?
- Koľko najviac piatkov trinásteho môže byť počas jedného kalendárneho roka?
- Jedna z pranostík, ktorá sa viaže k januáru, znie: „Obrátenie Pavla, pol ovčej zimy.“ Čo to všetko znamená? Aké obrátenie? Akého Pavla? Akej ovčej zimy?
Potešia ma, samozrejme, akékoľvek reakcie, osobitne by som však uvítal tri druhy komentárov:
- odpovede a pripomienky k uvedeným otázkam (najlepšie priamo od žiakov),
- ďalšie zaujímavé otázky na tému január, zima…
- komentáre k téze, že by sme sa v škole mali venovať nielen vopred naplánovanému kurikulu, ale aj aktuálnenu dianiu vo svete a u nás.
Vladimír BURJAN
» Ďalšie zaujímavé články nájdete na
www.dobraskola.com a na
www.burjanoskole.sk