Pridané: 8.2.2012 | Prečítané: 3825 x
-
Hoci by sa mohlo zdať, že názvy mesiacov sú niečo nemenné a dávno dané, nie je to tak. Napríklad anglické slovo February sa používa iba asi 100 rokov. Ešte Isaac Newton (1643 – 1727) hovoril Februeer. A keby ste sa opýtali Shakespeara, či je teraz February, možno by vôbec nechápal, o čom to točíte. V jeho dobách sa totiž februáru v Anglicku hovorilo… (skúste zistiť).
-
Tento mesiac bude obsahovať deň, ktorý sa vyskytuje pomerne zriedkavo: 29. február. Prečo vlastne máme priestupné roky? Prečo nemôže mať každý rok rovnaký počet dní?
-
Viete o tom, že okrem priestupných rokov existujú aj tzv. priestupné sekundy? Z času na čas sa robí celosvetová korekcia času o 1 sekundu – niekedy sa sekunda pridá, inokedy odoberie. Najbližšia priestupná sekunda sa bude pridávať už o pár mesiacov. Kedy presne?
-
Námesační ľudia majú vraj najväčšie problémy v čase mesačného splnu. Február je jediný mesiac v roku, v ktorom s trochou šťastia nemusí byť ani jeden spln. Tento rok však bude spln aj vo februári (7. 2.). Kedy najbližšie sa môžu námesačníci tešiť na február bez splnu?
-
Jedna z pranostík, ktorá sa viaže k februáru, znie: Radšej vidí bača na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli. Viete vysvetliť jej význam?
-
Takzvaná Popolcová streda pripadne tento rok na 22. február. Prečo sa jej hovorí “popolcová”?
-
Za minulého režimu sme každoročne 25. februára oslavovali tzv. “Víťazný február”. Pomenovanie tejto udalosti (ktoré sa medzitým zmenilo na “Komunistický puč”) pekne ilustruje starú známu pravdu, že “dejiny píšu víťazi”. Zamyslite sa, ako sa tento fakt premieta do “oficiálnych” názvov mnohých historických udalostí. Prečo si napríklad pripomíname “Dobytie Bastily” a “Pád Konštantinopolu” a nie “Pád Bastily” a “Dobytie Konštantinopolu”?
-
Keď sa nejaká významná historická udalosť stane 29. februára, ušetrí sa na jej oslavách. Napríklad 29. februára 1920 došlo k významnej udalosti v dejinách prvej Československej republiky. Čo sa vtedy stalo?
-
Pozrite si (skutočný) náhrobok na obrázku. Napadá vás nejaké vysvetlenie pre dátum, ktorý je na ňom uvedený?
-
Slovenčina je zvláštny jazyk: na jednej strane umožňuje tvoriť slovesné tvary, ktoré sú v praxi viac-menej nepoužiteľné (napr. „zomrel som”), na druhej strane postráda slová, ktoré by boli potrebné. Nedávno som narazil na slovenské sloveso, ktoré má iba neurčitok a minulý čas (aspoň to tvrdí KSSJ). Poznáte také? (Pomôcka: označuje činnosť, ktorú často robíme v prvých dňoch nového roka.)
Vladimír BURJAN
» Ďalšie zaujímavé články nájdete na www.dobraskola.com a na www.burjanoskole.sk