Pridané: 28.11.2013 | Prečítané: 2350 x
Ako možno spestriť vyučovanie slovenskej literatúry? Čím môžete zaujať študentov? Aké knihy by sa im mohli páčiť? Odpovede na tieto otázky hľadá projekt Živý bič: živá literatúra útočí na čítanky! Vďaka nemu putujú už druhý rok slovenskí spisovatelia po knižniciach a stredných či vysokých školách.
Organizátorom je občianske združenie ars_litera, ktoré je zároveň usporiadateľom literárnej ceny Anasoft litera. Spolupracujú s ním pedagógovia a pracovníci knižníc, kde sa podujatia konajú. Bez nich to jednoducho nejde.
Od 15. októbra majú študenti šancu stretnúť sa s autormi, ktorých tvorba je aktuálna a ktorí rozprávajú jazykom, akému mladí rozumejú. Možno sa jedného dňa ocitne ich meno aj v nových vydaniach učebníc, pokiaľ tam ešte nie je. Doposiaľ mali žiaci možnosť besedovať s Monikou Kompaníkovou, Jaroslavom Rumplim, Janou Beňovou, Petrom Krištúfkom, Marekom Vadasom, Pavlom Rankovom, Petrom Karpinským a s tohtoročným víťazom Anasoft litery Viťom Staviarskym.
O slohoch aj komiksoch
Učiteľka Mariana Pavelková z Gymnázia J. Hollého v Trnave sa teší: „Osobne som rada, že sa žiaci dozvedeli všeličo zaujímavé a boli z besedy nadšení. Dúfam, že sa o rok stretneme s ďalším autorom.“ Spisovateľka Jana Beňová si hneď získala študentov vtipom a sebairóniou. Na besede sa hovorilo aj o hodinách slohu. Študenti sa sťažovali na zadania slohových prác, ktoré sú strašné a nedá sa v nich prejaviť literárne nadanie. „Práveže dá,“ reagovala Jana Beňová. Aj keď sa niekomu zdá, že nenapíše prácu podľa očakávaní, nemusí sa hneď plašiť, že dostane zlú známku. Vždy sa predsa oplatí riskovať. A každý risk zas niečo stojí.
Považujete komiks za podradné čítanie? Mýlite sa. Peter Karpinský (na fotografii) budúcim učiteľom na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave vysvetlil, že rovnako, ako je rôznorodá krásna literatúra, je rozmanitý aj komiks. Nachádzajú sa v ňom rovnaké idey a témy ako vo veľkých literatúrach, napríklad holokaust alebo príbeh mladého dievčaťa, ktoré vyrastalo v Iráne v období islamskej revolúcie a vojny s Irakom.
Ako ste si všimli, stretnutia so spisovateľmi na školách nie sú len o ich tvorbe, ale o literatúre ako takej, nielen o slovenských literárnych dielach, ale o všetkom, čo s nimi súvisí. Do polovice decembra sa v dvadsaťjeden mestách predstaví dohromady štrnásť spisovateľov, okrem spomínaných aj Zuzana Cigánová, Márius Kopcsay, Viliam Klimáček, Veronika Šikulová, Svetlana Žuchová či Stanislav Rakús.
Mária HEJTMÁNKOVÁ
ars_litera