Pridané: 3.3.2015 | Prečítané: 2951 x
Každý surfer vie, že sa mu môže podariť zdolať aj tie najvyššie vlny, len potrebuje poriadne trénovať. Najprv si naštuduje, aký tréning je efektívny, potom súťaží s kolegami, ale vždy fér, a vštepí si do pamäti online mapy, aby nestratil orientáciu ani na búrlivých vlnách. A už mu nič nestojí v ceste na celosvetovú súťaž!
Buďte svetoví, kráčajte s dobou a nezľaknite sa veľkých výziev! Aj vaši žiaci sa môžu prihlásiť do celosvetovej vedeckej súťaže Google Science Fair, ktorá má uzávierku v polovici mája. Na jej webstránke nájdete všetky potrebné informácie, ale aj postup, ako rozmýšľať a pracovať vedecky, inšpiráciu na projekty a metodické materiály na ukážkové vyučovacie hodiny. Spolu so žiakmi si môžete pozrieť aj videá o súťažiacich z predchádzajúcich ročníkov. A nezabúdajte, vo svetovej konkurencii nemusí byť také dôležité vyhrať ako sa vôbec zúčastniť.
Na Slovensku je téma autorských práv často ignorovaná, ani učitelia nie sú výnimkou. Ak chcete ísť príkladom a vo svojich prezentáciách a edukačných materiáloch používať fotografie legálne, oceníte stránku Photos for Class, ktorá vám ich nájde bez toho, aby ste museli nastavovať komplikované kritériá v internetovom vyhľadávači. Fotobanka je bohatá a súčasťou každej stiahnutej fotografie je aj automaticky vygenerovaná citácia. Tá sa vám zíde aj na to, aby ste žiakov naučili správne používať fotografie z internetu.
Okrem vedomostí by sa škola mala zamerať aj na rozvíjanie osobnosti a sociálnych zručností svojich žiakov, a to nielen na hodinách etickej či občianskej výchovy. Množstvo kvalitne spracovaných praktických materiálov na tento účel nájdete na webstránke českej organizácie Odyssea. K dispozícii na voľné stiahnutie sú aj rôzne príručky, napríklad Učíme sa učiť sa, Učíme sa sústrediť, Odmietame manipuláciu a podobne. V metodickej sekcii nájdete príručku so zásobníkom odskúšaných metód, ktoré sa dajú uplatniť na bežnom vyučovaní alebo na triednických hodinách.
Nástrojov na tvorbu zaujímavých edukačných materiálov nie je nikdy dosť. V Examtime si môžete sami vytvoriť, ale aj nájsť už hotové online kvízy, vizuálne pôsobivé mapy mysle alebo tzv. flash cards, ktoré sú vhodné na zapamätanie alebo opakovanie nových pojmov. Samozrejmosťou je rýchle a jednoduché zdieľanie vytvorených aktivít s vašimi žiakmi. Ako takto vytvorené aktivity vyzerajú, si môžete pozrieť na príklade prídavných mien na adrese bit.ly/pridavnemena.
Na geografii sa mapové hry zídu vždy. Nová česká jazyková mutácia známej webstránky Toporopa preto poteší nejedného učiteľa a žiaka. Na výber máte z viacerých tematických hier zameraných na Európu – európske rieky, hlavné mestá štátov, európske vlajky, pohoria, monarchie, prístavy atď.