Pridané: 5.6.2015 | Prečítané: 3885 x
Surferom sa začína sezóna, a tak musia nejako zabaviť svoje ratolesti. Keďže ich nechcú nechať len tak napospas tabletom, naučili ich tvoriť na nich kvízy. Ak je dieťa dušou viac umeleckou ako súťaživou, môže sa večer otcovi surferovi či mame surferke pochváliť aj so svojím vlastným komiksom či príbehom. Ti menší si zatiaľ radi pozrú veselé rozprávky.
Počas surfovania sme sa už viackrát pristavili pri nástrojoch na tvorbu edukačných hier. Aplikácia Tiny Tap je jedným z nich, no predsa v niečom vyniká – je veľmi jednoduchá, vizuálne moderná, zábavná a dá sa s ňou efektívne pracovať aj na tabletoch. Nechajte žiakov vytvárať si vlastné kvízové hry, ktoré následne poslúžia pri opakovaní preberaného učiva. Na rozvoj tvorivosti a spoluprácu v skupinách ako stvorené. V prípade potreby nájdete návod na prácu v Tiny Tap v slovenčine na adrese bit.ly/tinynavod.
Komiks netreba považovať za podradný žáner, ktorý nemá na vyučovaní miesto. Naopak, skúste jeho tvorbu od žiakov rovno vyžadovať. Okrem klasického kreslenia na papier môžete využiť aj niektorý z dostupných online nástrojov na tvorbu jednoduchých komiksov. Už dávnejšie sme spomínali Pixton, ja som si najnovšie obľúbil Makes Beliefs Comix: jednoduchá obsluha a výber z veľkého množstva preddefinovaných postavičiek, prostredí a bublín, možnosť uloženia na disk aj tlače. To je len krátky opis toho, čo ponúka. V sekcii pre učiteľov tu nájdete aj viacero rozpracovaných námetov na využitie komiksov vo vyučovaní. Stiahnuť a vytlačiť si môžete aj komiksy bez textovej časti, vďaka čomu môžu žiaci vymýšľať svoje vlastné príbehy. Ešte prepracovanejším, no o niečo komplikovanejším nástrojom na tvorbu originálnych komiksov je Storyboard. Určite vyskúšajte!
Urobte si so žiakmi niekoľko posedení tvorivého písania, so Story Bird to bude baviť malých i veľkých. Webstránka, ktorú BBC nazýva skvelou, Edutopia úžasnou a Oxford University Press pokladom, nemôže byť krokom vedľa. O čo vlastne ide? Nástroj umožňuje tvorbu troch základných útvarov – longform článku, e-knihy alebo jednostránkovej básne. Text sa píše vždy k sade obrázkov alebo kresieb, ktorých vynikajúca grafická a umelecká úroveň podnecuje kreativitu žiakov. Všetky vytvorené diela si môžu žiaci vzájomne komentovať a hodnotiť v bezpečnom prostredí, ktoré bolo vytvorené špeciálne pre školské využitie. Webstránka je okrem slovenčinárov vynikajúcou pomôckou aj pre vyučujúcich cudzích jazykov.
Ak učíte v škôlke, na prvom stupni alebo ste rodičom, určite oceníte web VeseleRozpravky.sk, kde nájdete všetky možné aj nemožné rozprávky na jednom mieste. Vyhľadať tú pravú vám pomôžu prehľadné kategórie, do ktorých sú jednotlivé rozprávky zaradené.
Peter FARÁRIK