Pridané: 7.1.2015 | Prečítané: 2946 x
Je zima, a tak sa surferi snažia zabaviť na pevnine. V teple a suchu robia bezpečné aj nebezpečné pokusy, skladajú si papierové modely a súťažia vo vedomostných kvízoch. Zopár intelektuálov v rohu si číta o českom školstve. Veď komu by sa chcelo medzi ľadové kryhy?
Ako je možné, že fyzika nepatrila k mojim obľúbeným predmetom, keď prináša toľko fascinujúcich zistení o svete? Jednoducho. Iné je jedlo zhltnúť, iné si ho vychutnávať. Žiaci si na vaše hodiny spomenú aj po rokoch, ak im dáte možnosť žasnúť pri pokusoch a vlastných objavoch. Inšpiráciou vám môžu byť vynikajúce nápady českej kolegyne Věry Bdinkovej. Viaceré úlohy na jej stránke sa dajú využiť aj na matematike.
Vedecké pokusy, experimenty alebo tvorba modelov by mali byť samozrejmou súčasťou každého prírodovedného predmetu. Vo viacerých štátoch je bežné, že každý žiak si aspoň raz za rok pripraví vystúpenie na celoškolskú vedeckú konferenciu, kde ho predstaví a obháji pred verejnosťou. Inšpiráciu, nápady a návody na tento typ aktivít pre biológiu, chémiu, fyziku, matematiku, geografiu, ekológiu alebo IKT nájdete na stránke Science Fair Adventure.
Určite si pamätáte na kedysi slávne papierové modely z časopisu ABC. Veľkú zbierku voľne stiahnuteľných, zložitejších aj jednoduchších modelov na vystrihovanie a skladanie nájdete na stránke Canon Creative Park.
Ak máte tablet alebo smartfón, ovládate angličtinu a milujete kvízy, vyskúšajte aplikáciu, ktorá vás pripraví o množstvo času, no zároveň poučí a zabaví. Quiz up, ktorý si pre Android aj iOS môžete stiahnuť bezplatne, je pravdepodobne najlepší kvíz na svete. Vybrať si môžete z veľkého množstva tém a kategórií tie, v ktorých ste doma. Prehrávať sa vám nebude chcieť, o to viac, že v každej hre hráte proti reálnemu hráčovi. Raz vás porazí Ind v geografii Ázie, aby ste následne vyhrali nad Švédkou v hudbe 90. rokov. Ak učíte na gymnáziu, pokojne to skúste aj so žiakmi. Časový limit ich prinúti myslieť v angličtine.
Ak vám nestačí sledovať dianie v slovenskom školstve, nahliadnite cez hranice smerom na západ. Na českej stránke EDUin nájdete články relevantné aj pre slovenské pomery, inšpiráciu, príklady dobrej praxe a blogy učiteľov.
Peter FARÁRIK