Pridané: 30.1.2015 | Prečítané: 3292 x
Nielen surfovanie na rozbúrenom mori, ale aj aktívne občianstvo si vyžaduje odvahu. A každý uvedomelý občan by mal vedieť aj dobre po slovensky, sledovať médiá a nestratiť sa na mape, či už je virtuálna alebo skutočná.
Ak hľadáte inšpiráciu, ako učiť občiansku náuku a etiku efektívne a hravo a ako tieto predmety prepojiť s praxou, nadchne vás Metodický portál – Výchova k občanství. Nájdete tu viac ako 120 aktivít na rôznorodé témy, ako sú občianska angažovanosť, demokracia, EÚ, ľudské práva, hodnoty, verejná politika, trestné právo, voľby, menšiny a podobne. Lekcie využívajú metódy simulačných hier, prípadových štúdií a diskusií. Škola pre život vyzerá práve takto.
Slovenčinárka Jaroslava Koníčková inšpiruje svojich kolegov na celom Slovensku. Jej námety na rôzne aktivity, prezentácie alebo úlohy na prácu s textom, ktoré poznáte najmä z portálu zborovna.sk, sú dostupné na jej stránke, odkiaľ si ich môžete voľne stiahnuť.
Objavte spolu so študentmi, najmä ak učíte na gymnáziu, svet žurnalistiky cez online kurz Filipa Struhárika (Denník N, SME). Nájdete tu úlohy zamerané na tvorivé písanie, digitálnu gramotnosť, princíp fungovania nových médií a množstvo zaujímavých zdrojov. Námety sa dajú využiť aj priamo na hodine v počítačovej učebni alebo s tabletmi s prístupom na internet, aj ako domáce úlohy.
Mapa učebného pokroku je jedným z novátorských spôsobov hodnotenia. Umožňuje priebežne sledovať pokrok každého žiaka vo vybraných vzdelávacích oblastiach. Mapu vzdelávacej oblasti tvorí šesť úrovní, postupných krokov, ktoré treba prejsť k zvládnutiu príslušného predmetu. Na stránke Mapy učebního pokroku českej firmy Scio nájdete príslušnú metodiku, ukážky máp učebného pokroku a ďalšie informácie.
Pozrite sa, ako vyzerala krajina, v ktorej žijete, na vojenských mapách Rakúsko-Uhorska od roku 1763 do roku 1887. Aké zmeny v nej nastali za posledných sto rokov? Na stránke s názvom Historical Maps of the Habsburg Empire môžete mapu zo súčasnosti prehľadne a jednoducho porovnávať s vybranými historickými mapami, a to buď ako náhľad dvoch máp na jednej obrazovke, alebo nastavením priehľadnosti historickej vrstvy na súčasnej mape. Jednoducho majstrovské mapové dielo, ktoré si zamilujú nielen učitelia dejepisu a geografie. Konkrétnu ukážku využitia tohto webu v škole nájdete na adrese bit.ly/akosamenimesto.