Pridané: 1.4.2015 | Prečítané: 3121 x
Predstavte si, že by ste na pláž medzi frajerských surferov napochodovali s oranžovou nafukovačkou, ktorá dlhé roky v pivnici spomínala na letné zážitky z miestneho kúpaliska. Vymeňte nafukovačku za surf a klasický PowerPoint za časovú os alebo videá vytvorené z fotografií. Pri tom nebude na škodu, ak sa trochu vzdeláte v umení a marketingu.
„Aplikácia, ktorá vám pomôže vysvetliť čokoľvek,“ tak znie slogan, ktorý si prečítate na webstránke Clarisketchu. Nie je to celkom pravda, ale pomocníkom v škole byť určite môže. Ak máte tablety, rozhodne ju vyskúšajte. Postup je jednoduchý – urobte fotku, vkreslite a vpíšte do nej svoje poznámky a zároveň to celé slovne okomentujte. Rýchly spôsob, ako vytvoriť krátke edukačné video, ktoré pomôže vysvetliť postup riešenia rovnice alebo schému vodného cyklu. Môžete ho poslať žiakom alebo ich nechať, nech na vybrané témy vytvoria vlastné návody a vysvetlenia.
Online služba na tvorbu prezentácií Haiku Deck si svoj názov zvolila podľa tradičného žánra japonskej poézie. Haiku je báseň, ktorá má len 17 slabík v troch veršoch, čo vyžaduje stručné a výstižné vyjadrenie myšlienky. Takéto sú aj jednoduché, vizuálne čisté, no pôsobivé prezentácie, ktoré si tu pripravíte. Ak chcete žiakov naučiť prezentovať podstatu cez umenie skratky, tento nástroj si istotne obľúbite. Vyskúšal som mnohokrát a môžem len odporučiť.
Aplikácia pre Android a iOS, s ktorou dokážete vytvoriť vlastné časozberné (timelapse) videá zložené z fotografií. Môžete si nastaviť časové rozpätie medzi jednotlivými fotografiami aj celkové trvanie tvorby snímok. Nechajte žiakov tvoriť videá, ktoré ukážu život školskej chodby alebo ihriska počas jedného dňa, meniacu sa ulicu, vtáčie kŕmidlo alebo priebeh školského experimentu, pri ktorom je dôležité sledovanie zmien.
Virtuálny priestor, kde sa stretnete s umením a najmä s radami, ako pestovať záujem oň. Stredoškolskí učitelia estetickej výchovy určite ocenia množstvo praktických a na hodinách hneď využiteľných lekcií. Mňa osobne zaujali aktivity k témam ako street art, guerilla marketing, propaganda v umení alebo pop kultúra. Nájdu sa tu však aj aktivity na slovenský jazyk a literatúru.
Cez projekt Timeline môžete vytvárať interaktívne časové osi, a to aj s využitím videí, fotografií alebo zvukových nahrávok. Časová os poslúži namiesto klasickej prezentácie alebo môže byť originálnym a pre študentov pútavým zadaním projektu na pomedzí dejepisu a informatiky.