Pridané: 1.11.2012 | Prečítané: 3917 x
17. november nabáda k povinným jazdám, veď nástenku vie poslušne vyfabrikovať každý. Pre nás je 17. november príležitosťou na malú osobnú VZBURU.
My nezačíname hodinu zápisom do triednej knihy. Ó, ten pozostatok čias, keď nevyparafovaný priestor priam volal po zneužití! Ak už musíme, potom tam zapisujeme PRAVDU.
Odmietame pretrvávajúce organizovanie školstva po vzore ARMÁDY!
My nepripravujeme na testy, ale do života!
Vyhlasujeme, že do zoznamu marginalizovaných skupín na Slovensku sme pripísali DIEŤA!
Do maturitných zadaní sme prepašovali tému VZBURY. Vytvorili sme tak priestor pre Osamelých bežcov a ich DOBRÝCH ANJELOV ĽUDSKOSTI, (niektorých) senzualistov a ich vzburu metafor, beatnikov a ich svätých pederastov, pre všetkých štúrovcov, ktorí sa nezaľúbili do Maríny.
Odmietame ospevovať Marínu ako najkrajšiu ľúbostnú báseň v slovenskej literatúre. Nazývame ju NAJAKTUÁLNEJŠOU!
Vek náš je taká próza netrebná, / že nič v ňom nemáš svätého; / idea mu je snárstvo velebná, / a vo fabrikách boh jeho: / Do šiat lásky sa sotva oblieka, / krása v otroctve potrieb narieka / a vernosť každý vysmeje. / To je tón času! povieš. Mne ľúto, / lebo tón tento veku tomuto / špatne na pohreb zazneje. (citovaný Andrej Sládkovič)
Odmietame zatvárať oči pred smútkom a zúfalstvom Jána Smreka, ktorého nám predstavili ako naivného starosvetského bohéma.
Nehľadám človeka, ni priateľa. / Čo je to človek? – nemám ho už rád. / Človek je brucho a je matéria. / Lež darmo hovoriť, druh druha nerozumie. / Už celé ľudstvo v klbku stočené je. / Had. (Február 1948)
Vynechávame povinnú jazdu! Oživujeme Karla Kryla ako básnika OBDIVUHODNÉHO TALENTU a ORIGINÁLNEJ OBRAZNOSTI. Odmietame zvelebovať učebnice, PÍŠEME si vlastné.
Sme s našimi žiakmi na internete. Sú tam s nimi marketéri, policajti, politici. NENECHÁVAME ICH TAM S NIMI SAMÝCH.
Prehlasujeme, že žiadna revolúcia sa neuskutočnila, ak nezasiahla vnútro človeka. Sme za malú osobnú vzburu proti nenormalizácii na každý deň.
Hľadáme spoločnú reč, provokujeme otázkami. KTO SME? KOĽKO NÁS JE?
(Poznámka – slovo nenormalizácia sme prevzali od spisovateľa Daniela Heviera, anekdotu o triednej knihe od profesora Stanislava Rakúsa.)
Juraj SABOL, www.jurajsabol.sk
» Ďalšie zaujímavé články nájdete na www.dobraskola.com a na www.burjanoskole.sk