Pridané: 1.10.2013 | Prečítané: 3075 x
V tomto čase do škôl prichádzajú rodičia na stretnutia s učiteľmi, ktoré ľudovo nazývame „rodičovskými združeniami“. Často to nebýva príjemná udalosť a obe strany na ne prichádzajú s obavami. Ponúkame vám preto zopár tipov, ako si dobré „rodičko“ pripraviť a ako ho viesť.
1. Suchý oznam nestačí
Informujte o termíne stretnutia s dostatočným predstihom (cca tri týždne vopred). Prispôsobte čas schôdzky rodičom tak, aby stihli prísť po práci. Pošlite týždeň pred stretnutím hromadný e-mail všetkým rodičom s témami, o ktorých plánujete hovoriť (účasť bude vyššia). Zostavte program stretnutia tak, aby rodičia nemali pocit, že sa to dá vybaviť e-mailom. Zaraďte do programu aj niečo zaujímavé, poučné a príjemné.
2. Zistite naraz všetky podstatné údaje
Ak ide o prvé stretnutie, pripravte si pre každého rodiča tabuľku s menom jeho dieťaťa. Rodič do nej na stretnutí vpíše všetko, čo potrebujete k práci triedneho učiteľa vedieť (základné údaje: dátum a miesto narodenia, rodné číslo, adresa trvalého bydliska, telefónne číslo na pevnú linku, číslo mobilného telefónu rodičov a aj dieťaťa, špecifiká dieťaťa – napr. špecifické vývinové poruchy, ADHD, rôzne alergie, závažné ochorenia – diabetes, epilepsia...). Nezabudnite v závere dokumentu na podpis rodiča, ktorým dáva súhlas so spracovaním osobných údajov.
3. Vytvorte príjemné prostredie
So žiakmi po vyučovaní triedu upracte a vyvetrajte. Rodičia nemusia sedieť v laviciach, stoličky sa dajú poukladať do kruhu, príp. do polkruhu. Skúste pripraviť aj menšie občerstvenie, horúca káva alebo čaj k dobrej atmosfére môžu len prispieť. Upravte svoj zovňajšok, dávate tak všetkým najavo, že stretnutie je dôležité, že vy ste jeho koordinátorom a že si prítomných ľudí (rodičov, kolegov, žiakov) vážite.
4. Rodičia nie sú žiaci
Nesprávajte sa k rodičom rovnako ako k žiakom, hovorte s nimi ako s rovnocennými partnermi. Snažte sa dbať na to, aby ste nestáli, ak rodičia sedia a naopak. Dajte im priestor na otázky, pripomienky, nechajte rodičov rozprávať o tom, čo očakávajú od školy, spýtajte sa na ich deti, ako sa správajú doma, aké sú ich záľuby, čo sa chcú v škole naučiť. Vyhnite sa tomu, aby ste rodičov obviňovali za prečiny svojich žiakov. Skôr sa ich snažte zaangažovať do hľadania riešení.
5. Nebuďte príliš negatívni
Nekritizujte priveľa, aby rodičia nemali pocit, že sú „na koberci“. Použite pravidlo, že každú kritiku by mala striedať pochvala.
6. Buďte diskrétni
Pred všetkými rodičmi rozoberajte len to, čo sa týka celej triedy (výlety, organizácia vyučovania, triedny fond). Pokiaľ riešite v triede problém, o ktorom majú byť informovaní všetci rodičia, nikoho nemenujte, nebuďte konkrétni. Nikdy nekritizujte problémových žiakov verejne pred ostatnými rodičmi. Okrem toho, že tým vyriešeniu problému nijako nepomôžete, ostatní rodičia počúvaním o problémoch niekoho iného len strácajú čas. Radšej si dohodnite osobitné stretnutie. Rovnako ani známky nesmú vidieť tí, ktorých sa netýkajú.
7. Zavolajte aj žiakov
Umožnite žiakom (predsedovi, podpredsedovi triedy, aktívnym jednotlivcom), aby boli prítomní aspoň pri preberaní niektorých tém. Ak si to vyžaduje situácia, dajte im priestor vyjadriť sa (napríklad k lyžiarskemu kurzu, k strave v školskej jedálni, k disciplinárnemu problému). Účasť žiakov na rodičovskom stretnutí si vyžaduje prípravu na triednickej hodine, kde sa so žiakmi rozoberú ich názory a tiež spôsob, akým vystupovať pred rodičmi.
8. Pochváľte sa
Ukážte rodičom, čo sa v škole robí, nech vaše stretnutie nie je len o hodnotení žiakov. Rodičia získajú lepšiu predstavu o práci učiteľov a tiež budú môcť byť na svoje deti hrdí. Aj toto je príležitosť pozvať žiakov, nech prezentujú, čo vytvorili. Pozvite kolegov porozprávať, čo zaujímavé robili s deťmi, spropagovať projekt, do ktorého sa možno zapojiť a podobne.
9. Rada rodičov nie je radou učiteľov
Vo veciach rodičovskej rady odovzdajte iniciatívu radšej rodičom. Nechajte ich zvoliť si zástupcu triedy, ktorý má v prípade potreby právo dvakrát ročne v priestoroch školy zorganizovať stretnutie. Učiteľa naň rodičia pozývajú, informujú ho vopred, aká je téma stretnutia, aby sa vedel zodpovedne pripraviť, prípadne osloviť iných kolegov, ktorých sa to týka. Pokúste sa rodičov inšpirovať k tomu, aby zorganizovali aj rôzne neformálne stretnutia, napríklad športové podujatia, opekačku, a pozvali aj učiteľov. Lepšie sa spoznáte a o výchove detí sa budete môcť porozprávať lepšie ako v trochu formálnom prostredí školy.